Kobieta i dom
POLECAMY
Jak wejść do Kościoła

Drodzy Narzeczeni
Wiele par ma problem jak wejść do Kościoła tzn. czy powinni wejść jako pierwsi, ostatni, czy z procesją.
Przedstawiam tu na ile sposobów można to zrobić.


W niektórych kościołach księża nie interesują się tym kiedy i jak Młodzi i goście wchodzą do kościoła. Dla nich ważny jest tylko fakt, by Młodzi o umówionej godzinie znajdowali sie w kościele przy klęczniku.

W innych kościołach znów, ksiądz wymaga deklaracji na kilkanaście dni przed ślubem. Ja przedstawiam tu możliwości bez udziału księdza i razem z nim. Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś inne. Proszę o kontakt poprzez dział "Pytania i odpowiedzi".

Bez udziału księdza:

1. W niektórych regionach przyjął się zwyczaj, że Młodzi wchodzą do kościoła pierwsi. Za nimi podążają rodzice i goście. Odbywa się to przy dźwiękach marsza weselnego. Narzeczeni wchodzą do zupełnie pustego kościoła.

2. Odwrotną możliwością jest wejście Młodych jako ostatnich. Wszyscy goście znajdują się już w ławkach i gdy Młodzi przy dźwiękach marsza weselnego wchodzą, goście wstają.
Przy tym rozwiązaniu goście weselni mogą się też ustawić przy ławkach w dwóch rzędach tak by Młodzi mogli przejść środkiem.

3. Ojciec może wprowadzić pannę młodą do kościoła i oddać jej rękę Narzeczonemu, który czeka przy ołtarzu. Przy tym rozwiązaniu ksiądz może znajdować się już tuż przy Narzeczonym. Może się to jednak odbyć bez udziału księdza.

Z Udziałem księdza:

1. Ksiądz wychodzi do mszy i staje za ołtarzem i dopiero kiedy pocałuje ołtarz Młodzi ruszają w jego stronę. Dzieje się to przy dźwiękach marsza. Kiedy Narzeczeni dojdą do klęcznika zaczyna się śpiew pieśni na rozpoczęcie.

2. Ksiądz wychodzi do mszy, całuje ołtarz i zmierza ku Młodym, którzy czekają w przedsionku kościoła lub pod chórem. Ksiądz podchodzi, pozdrawia Narzeczonych, kropi ich wodą święconą podaje im do pocałowania krzyż i wprowadza ich do kościoła.
W tym wypadku ministranci idą pierwsi, potem idzie kapłan, a za nim Narzeczeni. W tym czasie śpiewa się pieśń na rozpoczęcie.
Nie ma tu miejsca na marsz weselny przy wejściu do kościoła.


Jak więc widzimy wyliczyłam tu pięć różnych sposobów wejścia do kościoła. Być może istnieje jeszcze jakiś inny. Jeśli tak jest proszę o kontakt. Na pewno dodam go do artykułu.

Przy wyborze sposobu w jaki chcecie wejść do kościoła, kierujcie się zawsze swoimi potrzebami i wyobrażeniami. Nie spełniajcie oczekiwań innych. To WASZ dzień i wszystko powinno być tak jak WY tego chcecie. Przy wyborze pamiętajcie o tym, że bez względu na to jak to się odbędzie, będzie to z całą pewnością bardzo wzruszający moment.


lorelei, 07-10-2007, odsłon: 6793
Dodaj komentarz
Twoje imię i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Czytaj więcej >>

Polecamy · Linkujcie NAS! · Kontakt · Regulacje · Polityka prywatności